Passzív KHR listásként szeretnél hitelt felvenni? Lehetséges! Azonban néhány fontos információval érdemes tisztában lenned KHR listásként. Mutatjuk, melyek ezek, és arra is kitérünk, hogy passzív KHR listásként milyen lépésekből áll a hitelfelvétel.
Mit kell tudnod passzív KHR listásként?
A Központi Hitelinformációs Rendszer negatív adóslistáját nevezzük KHR listának. Lényegében ez egy hitelinformációs adatbázis, amit a hazai hitelintézetek működtetnek. Itt osztják meg egymással az ügyfelek hiteladatait. Mi a célja a KHR listának? A hitelezéssel járó kockázat csökkentése. Segítségével védve vannak a bankok, hiszen nem nyújtanak olyan ügyfélnek kölcsönt, aki a későbbiekben biztosan nem tudja fizetni a kötelező törlesztőrészleteket. Továbbá a hiteligénylőket is védik az eladósodástól, vagyis attól, hogy több hitelt vegyenek fel, mint amennyit rendszeresen törleszteni tudnak. Így csökken az esély arra, hogy adósságspirálba kerüljenek. Kik szerepelnek a Központi Hitelinformációs Rendszer negatív adóslistáján? Azok az adósok, akik legalább 90 napja nem rendezték a tartozásukat és a hátralékuk több, mint a mindenkori minimálbér összege. Ha passzív KHR listásként szeretnél hitelt felvenni, először ki kell fizetned a tartozásod, hogy passzív státuszba kerülj a KHR adóslistáján. Ebben a státuszban már néhány feltétel teljesülése esetén felvehetőek bizonyos hitelek. Azonban egy teljes évet kell várnod arra, hogy töröljék a hiteladataidat a Központi Hitelinformációs Rendszer listájáról.
Hiteligénylés passzív KHR listásként
Nincs könnyű helyzetben az, aki KHR listásként szeretne hitelt felvenni. Amennyiben aktív adósként szerepelsz a negatív KHR listán, nem vehetsz fel hitelt. Viszont passzív KHR listásként például a Cofidisnél nincs akadálya az igénylésnek. Milyen dokumentumokra lesz szükség? Személyi igazolványra, útlevélre vagy vezetői engedélyre, továbbá lakcímkártyára, adóigazolványra és jövedelemigazolása. Alkalmazottak esetében 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolásra. Nyugdíjasok esetében a nyugdíj éves elszámoló lapjának másolatára. Mindemellett két hónapnál nem régebbi bankszámlakivonat is kell. A szükséges dokumentumok hitelintézetenként eltérhetnek, minden esetben érdemes előzetesen érdeklődni ezzel kapcsolatban. A hitelbírálat során a hitelintézetek az elsődleges jövedelemmel kalkulálnak, vagyis a fizetéssel és a nyugdíjjal. Azonban bizonyos esetekben kiegészítésként számításba vehetik a másodlagos jövedelmet, például a családi pótlékot és az ösztöndíjat.
Ajánlott hitelek

Privát Kölcsön
THM
24,5%
Futamidő
12 - 84 hó
Hitelösszeg
200.000 - 2.990.000 Ft
Privát Kölcsön

Fapados Kölcsön
THM
14,90% - 19,90%
Futamidő
36 - 84 hó
Hitelösszeg
800.000 Ft - 10.000.000 Ft
Fapados Kölcsön
